Achievements

lib sliderOur Students pioneer in the CBSE Examinations. All the fifteen batches that appeared so far for AISSE came out with hundred percent, distinction and first classes.

We present students for AISSC ( Class XII ) Examinations since 1997 All the batches came out with flying colours-they secure high ranks in All India/ All kerala Medical and Engineering Examination, every year.
Our students won a number of trophies in inter-school competitions cultural, quiz etc. Every year they participate and win trophies and prizes.

Our students have proved their mettle in interschool sports and games and win prizes and championships.

ACHIEVEMENTS OF AISSCE/AISSE

We have been presenting students for AISSE since 1994 and AISSCE since 1999. All these batches came out with 100% pass.
AISSCE 2013 RESULTS (CLASS XII)

BMM wons again 100% pass in AISSE (CLASS X) and AISSCE (Class XII)

A1 IN ALL SUBJECTS

SCIENCE

  1. NAMITHA SURESH (96.4%)
  2. VIVEK M (96.2%)
  3. RIJO ABRAHAM (96%)
  4. AMITH TOM MATHEWS (95.2%)

COMMERCE

  1. AKSHAY K.S (94.2%)
  2. APARNA ANILKUMAR (93%)

    SUBJECT TOPPERS OF AISSCE , MARCH 2013

    ENGLISH (95 MARKS)
    NAMITHA SURESH
    AKSHAY K S
    ASHNA SUSAN PHILIP
    JIJO GEORGE ALEX
    RUBAN KURIAN BIJU
    VIVEK M
    RIJO ABRAHAM
    AMITH TOM MATHEWS
    AMRITA KURIAN
    MERIN JOBY
    REBECCA J ALEX
    R GAYATHRI
    ANJU REABA KORAH
    AMITA AANNE MATHEWS
    ABRAHAM PURACKAL
    RINJU RACHEL MATHEW
    NAMITHA MARY MATHEW
    ANU ANN MATHEW
    SHILPA ELIZABETH KURUVILLA
    MATHEMATICS (99 MARKS)
    NAMITHA SURESH
    PHYSICS
    VIVEK M
    CHEMISTRY
    VIVEK M
    BIOLOGY
    AMRITA KURIAN
    COMPUTER SCIENCE
    RIJO ABRAHAM
    RICKU ROANS
    BABALU S BABU
    ACCOUNTANCY
    ARGUN G NAIR

    BUSINESS STUDIES
    AKSHAY K S
    APARNA ANILKUMAR
    ASHNA SUSAN PHILIP
    ARGUN G NAIR
    RUBAN KURIAN BIJU
    MERIN SABU
    RICHU THARIYAN REJI

    ECONOMICS
    ASHNA SUSAN PHILIP
    INFORMATIC PRACTICES
    APARNA ANILKUMAR
    SNEHA PHILIP

AISSE 2013 RESULTS (CLASS X)

A1 IN ALL SUBJECTS

SHALOM DARWINT MATHEW
SARATH S
CIJO M JOSE
ANJALY ANIL
ASWATHY MATHEWS
JAYAMALINI
MERLIN MARIA BOBBY
NAMTHA SURESH
NIRMALA BABU
RIMA MARIA VARGHESE
SHERIN ANNA VARGHESE
ARCHANA J K
TONY JAMES PATTUPARA
HARITHA S HARIKUMAR
IRENE ELSA VARGHESE
RIYA PRASAD ABRAHAM
SANDRA SUSAN KURIAKOSE
SERA ELSA JOY
EDWIN GEORGE MATHEW
VARGHESE THOMAS
GHANASHYAM R
AKSA BENNY
ANJANA K S
DIYA SUSAN ABRAHAM
LEENU MATHEW
RESHMA THOMAS
SRUTHY SUSAN KURIAN
SNEHA ELSA ZACHARIAH